Aktualności


W roku szkolnym 2023/2024 do szkół będzie uczęszczać ponad 4 mln młodych ludzi, którzy w najbliższych dniach i tygodniach będą musieli odnaleźć się w szkolnej rzeczywistości. Z okresu wakacyjnego powracają do rutyny, nauki, która nie zawsze jest bezproblemowa, i konfrontacji z grupą rówieśniczą, która może być źródłem radości, ale też stresu. Według danych z raportu „Dzieci się liczą” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 57% dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej. Dorośli powinni pomóc dzieciom i młodzieży radzić sobie z tymi sytuacjami nie tylko przez wspieranie, ale też dostarczanie im narzędzi takich jak m.in. informacja o telefonie zaufania.

Czasem łatwiej dzieciom porozmawiać z kimś, kogo nie znają, więc dzwonią do telefonu zaufania. Jednak niezależnie od możliwości, jakie daje rozmowa w telefonie zaufania, ważne jest, żeby wszyscy dorośli mieli świadomość, że początek roku szkolnego to trudny czas dla ich dzieci. Dlatego warto słuchać i pomóc uczniom. Jeśli nie wiesz jak, poniżej kilka rad, które sprawią, że początek roku stanie się nieco łatwiejszy:

  1. Zaplanuj rozmowę z dzieckiem o tym, co je czeka w szkole.
  2. Zapytaj o to, na co czeka, z czego cieszy się w związku z pójściem do szkoły, oraz czy jest coś, co go/ją martwi lub stresuje.
  3. Jeśli zmienią się nauczyciele, sale, czy zabraknie ulubionego kolegi lub koleżanki porozmawiaj z dzieckiem o Jego obawach i uczuciach związanych ze zmianami.
  4. Pomóż dziecku we wdrożeniu się do szkolnej rutyny. Zakup dodatkowych przyborów zaplanuj tak, by na początku nowego roku szkolnego panowało jak najmniej chaosu.
  5. Zaproponuj szkolny rytm dnia. Wytłumacz dziecku, że podobnie jak Ty, ma ono swoje obowiązki – chodzenie do szkoły, odrabianie lekcji, zajęcia pozalekcyjne, dbanie o porządek w pokoju itp. Pomóż dziecku zorganizować czas w ciągu dnia, nie zapominajcie o czasie na wspólną zabawę, odpoczynek czy relaks.
  6. Pamiętaj, że i nam dorosłym jest trudno wrócić do codziennych obowiązków po czasie błogiego wakacyjnego odpoczynku.

Źródło